Złomowania i kasacja samochodu – co warto wiedzieć?

0
1771

W przypadku, gdy auto nie nadaje się dłużej do eksploatacji, a jego naprawa przewyższa koszty zakupu nowej maszyny, wówczas wiele osób decyduje się właśnie na jego zezłomowanie. Sytuację tę potęguje fakt, że w naszym kraju ilość wypadków samochodowych w skali roku jest, niestety, dość wysoka. Auta, które złomujemy, często są już w tak fatalnym stanie, że po prostu nie nadają się do dalszego użytkowania. W takim przypadku zezłomowanie pojazdu wydaje się najlepszym rozwiązaniem, które pozwala uwolnić się od niedziałającej maszyny.

Złomowanie samochodu w teorii i praktyce

W naszym kraju funkcjonuje wiele aktywnych złomowisk, na których składuje się wraki urządzeń najróżniejszych typów. Niemal połowa polskich złomowisk posiada uprawnienia do złomowania również samochodów i innych pojazdów. Warto pamiętać o tym, że nie każde złomowisko może zgodnie z prawem skupować oraz kasować wraki aut. Korzystając z tych nielegalnych, narażamy się na możliwość wykorzystania oddawanego samochodu do innych celów niż kasacja aut Radom.

Proces złomowania rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z danym złomowiskiem. Jego pracownicy dokonują wyceny w oparciu o podstawowe informacje o stanie technicznym samochodu. Kupno auta na legalnym złomowisku polega na sporządzeniu umowy, unieważnieniu dowodu rejestracyjnego oraz uiszczeniu wyznaczonej za samochód kwoty. Niektóre ze złomowisk oferują także możliwość transportu wraku, gdy ten nie nadaje się do już do przemieszczania. Kasacja pojazdów jest przeprowadzana przez pracowników danego złomowiska. 

Szczególnie istotne jest unieważnienie dowodu rejestracyjnego oraz innych dokumentów auta. Jest ono podstawą do wyrejestrowania pojazdu, które powinno nastąpić w ciągu 30 dni od momentu odsprzedania samochodu danemu złomowisku. Stanowi to także dowód dla wycofania opłat za ubezpieczenie auta. W przeciwnym wypadku właściciel samochodu może wciąż być obarczony określonymi kosztami, pomimo faktu zezłomowania pojazdu.

Dużą popularnością cieszy się Auto Kurek– firma skupująca samochody najróżniejszej jakości i kondycji, zarówno te zupełnie zniszczone (w wyniku wypadków) jak i te w lepszej kondycji. Auto Kurek prowadzi na terenie niemal całego kraju skup aut osobowych, ciężarowych, luksusowych, zabytkowych oraz autobusów.

Złomowanie samochodu – kto za to płaci?

Wiele samochodów poruszających się po polskich drogach to po prostu wraki. Mówiąc wprost – nie nadają się do aktywnego przemieszczania i nie zapewniają należytego bezpieczeństwa swoim pasażerom. Mimo to z różnych powodów wiele osób wstrzymuje się przed decyzją o oddaniu pojazdu na złom..

Zezłomowanie samochodu jest o tyle komfortowe, że nie wymaga od nas ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. To odkupujące wrak auta złomowisko ponosi opłatę za jego przyjęcie.

Jedyna sytuacja, w której będziemy musieli ponieść dodatkowe koszta za złomowanie samochodu zdarza się wtedy, gdy waży on mniej niż to zostało zaznaczonego w jego dokumentach. W takim wypadku  złomowisko może wymagać od nas uiszczenia opłaty wynoszącej nawet 10 zł za każdy kilogram odbiegający od normy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ