Stojąc przed wyborem – myjnia ręczna czy automatyczna – często zaczynamy się wahać. W końcu oba sposoby mają swoje wady i zalety. Zatem którą metodę mycia auta wybrać?
Świeżo umyte, lśniące auto może być doskonałym sposobem na poprawę humoru. Zwłaszcza, gdy już zdążyło złapać solidną dawkę kurzu i błota. Wizyta w myjni staje się wówczas koniecznością.
Myjnia automatyczna
Usługi myjni automatycznej docenią zwłaszcza ci kierowcy, dla których liczy się ekonomiczne podejście do życia. Jest to przede wszystkim metoda relatywnie niedroga, zwłaszcza przy wyborze podstawowego programu. Myjnia automatyczna pozwala błyskawicznie cieszyć się czyściutkim pojazdem, co jest ważną zaletą w dzisiejszym, zabieganym świecie. Nie wymaga aktywnego udziału kierowcy, co czyni ją niezwykle wygodną.
Myjnia automatyczna ma jednak swoje wady. Przede wszystkim to nie miejsce dla perfekcjonistów, a już na pewno nie dla osób z natręctwami.
Bezmyślne obrotowe szczotki nie dotrą nigdy do wszystkich zakamarków. Jednak największą bolączką każdego kierowcy przywiązanego do swojego auta jest ryzyko uszkodzeń. Myjnia automatyczna jest niestety najbardziej inwazyjnym sposobem czyszczenia, nad którym nie mamy żadnej kontroli.
Ryzyko uszkodzeń
Obecnie myjnie automatyczne zazwyczaj wyposażone są w mięciutkie szczotki obrotowe – w teorii delikatne dla karoserii. Jednak w praktyce należy liczyć się z możliwością powstania niezbyt estetycznych, kolistych rys. Mała szkoda, gdy chodzi o stare, używane samochody, których lakier już dawno stracił połysk. Jednak w przypadku nowych aut, częste korzystanie z myjni automatycznej może doprowadzić do zmatowienia karoserii.
Niektóre znane marki wręcz same przestrzegają przed tą metodą higieny samochodu. Ważną informacją dla zapominalskich jest to, że niezłożona antena czy lusterka mogą zostać uszkodzone podczas zabiegu.
Myjnia ręczna
Ręczne mycie spełni oczekiwania przede wszystkim tych kierowców, którzy nastawieni są na profesjonalizm. Własny bądź cudzy, gdyż myjnie ręczne występują w wersji obsługowej oraz samoobsługowej. Przewagą nad myjnią automatyczną jest znacznie większa dokładność. Tak naprawdę w ten sposób mamy możliwość umyć auto od A do Z. Dodatkowo na myjniach ręcznych pojawia się możliwość posprzątania wnętrza samochodu.
Pełna kontrola nad procesem sprawia, że lakier samochodowy jest dużo bezpieczniejszy, niż w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Z tego powodu mycie ręczne poleca się właścicielom ciemnych karoserii samochodów, które łatwo matowieją pod wpływem mikrouszkodzeń. Oczywiście zarysowania wciąż nie są w stu procentach wykluczone, jednak ludzka wprawa pozwala uniknąć wielu z nich. Przede wszystkim mycie ręczne pozwala zastosować adekwatne środki chemiczne. Dobrą wiadomością jest także cena. Choć myjnie ręczne bywają nieco droższe, różnice w wydatku są do zniesienia.
Czy mycie ręczne samochodu jest rozwiązaniem idealnym? Zdecydowanie nie. Sporym minusem jest dosyć długi czas oczekiwania, bądź w przypadku myjni samoobsługowej – konieczność aktywności i ubrudzenia rąk. Stając jednak przed wyborem – szybko czy dokładnie? Wybór zależy od priorytetów kierowcy.