Kabel sterowniczy – w automatyce budynkowej i przemysłowej

0
741
Kabel sterowniczy

Systemy automatyki budynkowej i przemysłowej wymagają zastosowania specjalnych typów kabli i przewodów, które będą doprowadzać zasilanie oraz umożliwiać obustronną wymianę danych. Dzięki ich obecności, możliwe jest nie tylko sprawne działanie wszystkich układów obsługiwanych przez automatykę, ale także aktywne sterowanie ich pracą. Zdecydowana większość elementów systemu automatyki jest zasilana energią elektryczną, dlatego też kable wykorzystywane w obrębie układów automatycznych to właśnie przewody zasilająco-sterujące. Poniżej poświęcamy im nieco więcej miejsca. 

Kable w automatyce – dostępne rodzaje i typy 

Kable dedykowane do wykorzystania w automatyce budynkowej i przemysłowej tworzą bardzo rozbudowaną grupę. Różnią się ogólnymi jak i specjalistycznymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę w trakcie dokonywania zakupów. Najszerszą ofertę tworzą produkty dedykowane do transmisji napięcia z układu do poszczególnych odbiorników i urządzeń. Są to produkty ustandaryzowane, których najważniejsze parametry (wliczając w to nawet kolor izolacji osłonowej) podlegają ścisłym normom. Wynika z tego prosta zaleta – kable pochodzące od różnych producentów powinny oferować identyczne możliwości i funkcje. 

Oprócz nich znajdziesz także kable teleinformatyczne, przemysłowe, kable typu audio, kable przeznaczone do pracy w wysokich częstotliwościach oraz kable motoryzacyjne. Każdy z wymienionych dzieli się na szereg podtypów, które możesz nabyć w sklepie SpecKable, pod linkiem: https://www.speckable.pl/. Ich charakterystykę pokrótce zaprezentujemy.

Kable do zadań zwykłych i specjalnych – w automatyce budynkowej i przemysłowej 

W obrębie kabli teleinformatycznych wyróżnia się różne grupy skrętek oraz kable koncentryczne, dedykowane do zastosowania w rozbudowanych sieciach komputerowych. Znajdziesz także kable połączeniowe wykorzystywane do obsługi interfejsów oraz kable dedykowane do instalacji telefonicznych i telewizyjnych. W grupie tej znajdują się także kable światłowodowe. 

Kable przemysłowe dzielą się natomiast na trzy główne grupy: kable sygnałowe, sterownicze oraz sygnalizacyjne. Wykorzystywane są najczęściej do łączenia różnych elementów składowych instalacji – czujników, napędów, silników oraz licznych innych urządzeń. W grupie tej znajdują się także specjalistyczne, rzadziej używane kable – giętkie, spiralne, dedykowane do urządzeń ruchomych. 

Kable audio współpracują z różnego typu sprzętem elektronicznym – audio lub video. W grupie tej wyróżnić można przewody mikrofonowe, dedykowane do między innymi do głośników, mikrofonów, instrumentów muzycznych oraz obsługującego je sprzętu. 

Kable do wysokiej częstotliwości to przede wszystkim kable koncentryczne, współosiowe, o precyzyjnie określonej impedancji – na poziomie 50 lub 75 omów. Najczęściej spotkać można dwie grupy tych kabli – grube niskostratne oraz cienkie elastyczne. Pierwsze wykorzystywane są do krótkich, drugie do dłuższych połączeń.

Ostatnią kategorię tworzą kable motoryzacyjne, których cechą charakterystyczną jest duża elastyczność oraz odporność na wilgoć i skrajne temperatury, w przedziale od minus 60 do nawet plus 120 stopni C. Kable te znajdują zastosowanie w różnych urządzenia elektronicznych, zarówno w urządzeniach transportowych jak i do połączeń stałych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Motoryzacja to moje życie! Od lat interesuje się samochodami, a od kilku ścigam się w amatorskich rajdach moją poczciwą czerwoną strzałą ;-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ